O družstvech, kde se pěstuje káva do naší směsi Fair Café

Fair Café je na míru šitá prvotřídní směs arabiky (70 %) z Guatemaly a středního Mexika a robusty (30 %) z Tanzánie. Káva se vyznačuje plnou a vyváženou chutí se střední kyselostí. Partnerská pražírna Mocca d´Or z nizozemského Zwolle dbá na středně silné pražení, které kávě dává lahodné aroma. Seznamte se se blíže s družstvy, od kterých nejčastěji kávu do naší směsi odebíráme:

Družstvo Huatusco spoléhá na Fairtrade i do budoucna

Náš mexický dodavatel kávy, družstvo Huatusco, nabízí kávu s výraznou vůní a vysokou kyselostí. Fairtrade licenci družstvo získalo už roku 1995 a velmi si váží výhod, které z ní plynou. „Chtěl bych poděkovat spotřebitelům, kteří nás podporují nákupem fairtradových produktů. Na podmínkách, které pro nás plynou z licence Fairtrade, závisí naše životy. Pevně doufám, že je budeme moct využívat i v budoucnu,“ říká člen Huatusco Jaime Rosas Vásquez. V roce 2014 družstvo v Mexiku dokonce navštívili i dva naši kolegové (viz. http://www.nazemi.cz/cs/za-fairtradovymi-druzstvy-do-guatemaly-mexika).

Huatusco je družstvo v Mexiku, které pomohlo mnoha farmářům dostat se roku 1992 z obchodní krize a z extrémní chudoby. Tenkrát se skupina malých producentů z Huatusca rozhodla, že se spolehnou sami na sebe a pomohou své komunitě dostat se z problémů. Vytvořili unii Unión Regional de Pequenos Productores de Café s cílem najít nové lepší způsoby obdělávání a prodávání jejich kávy. A zadařilo se! Družstvu Huatusco se povedlo zahájit spolupráci se specializovanými obchody ve Spojených státech amerických i v Evropě. Díky jejich úspěchu má společnost dnes okolo 2 000 členů včetně 463 žen. Zástupci se pravidelně setkávají v regionálním kávovém kongresu, aby vytvořili a uskutečnili projekty, které budou výhodné pro celou komunitu.

Díky Fairtrade certifikaci a penězům, které z ní plynou, mohlo družstvo např. založit vzdělávací centra i ve venkovských oblastech, vystavět zdravotnická centra pro několik vesnic, nebo také nakoupit šest sušiček, tři drtičky kávy a jednu pec na pražení.

Celkovou kvalitu kávy se družstvo snaží zlepšit i vzděláváním svých zemědělců. Učí je například využívat taková hnojiva, která nemají takový dopad na životní prostředí. Dále se snaží omezit spotřebu paliv a energie. Podíl kávy s certifikací na trhu by družstvo chtělo i nadále zvyšovat.

FEDECOCAGUA

Fairtadová organizace FEDECOCAGUA získala licenci na prodej fairtradové kávy v roce 2000, ale už tehdy někteří farmáři z této organizace produkovali férovou kávu téměř po jedno desetiletí. FEDECOCAGUA vznikla již v roce 1969 za účelem posílit postavení malých producentů kávy na trhu. Pod svou záštitou má přes 20 000 producentů fairtradové kávy. Organizace si zakládá na týmové práci, kreativitě, inovaci, sociální zodpovědnosti a respektu k přírodě. Zároveň si potrpí na nejvyšší kvalitu kávy.

70 % členů týmu FEDECOCAGUA jsou domorodci z různých částí Guatemaly, které jsou známé těžkou ekonomickou situací a chudou infrastrukturou. 90 % příjmu farmáři získají právě za kávu.

Z bonusů, které získali díky Fairtrade licenci, byli schopni postavit nové školy, dva vodní mlýny a zaplatit i vodní pumpu pro městskou kliniku.

Chuť této kávy má v sobě stopy čokolády a vanilkový nádech. Je slabě až středně kyselá. Sbírá se v období od listopadu až do dubna.

Společnost Kagera Cooperative - KCU

Kdo upřednostňuje těžší a zemitější kouřovou chuť kávy Robusta, může si ji zakoupit od společnosti Kagera Cooperative (KCU), která nabízí kávu fairtradovou a zároveň bio. KCU se nachází v Africe, v regionu Kagera, konkrétně v oblastech Muleba a Bukoba, tedy západně od jezera Victoria. Skládá se ze 124 družstev, jejichž členy je více než 60 000 malých farmářů. Z celkového množství vyprodukované kávy (okolo 9 000 tun) je 15 % zpracováno na kávu instantní.

KCU funguje od roku 1950. Už tehdy se snažila podpořit drobné pěstitele a jejich konkurenceschopnost na běžných trzích. Do systému Fairtrade se KCU zapojilo ale až roku 1990, načež se jejich produkty začaly vyvážet do Evropy. Kromě férového obchodu je KCU zapojena i do programu Podpora exportu afrických bio produktů, která podporuje život farmářských komunit a snaží se o inovativní přístup k produkci, který je ekologicky méně náročný.

Peníze, které družstva dostanou jako fairtradovou prémii, využívají na stavbu škol a zdravotnických zařízení. Část peněz z prémií byla použita i na novou sušičku a stroj na odstraňování slupek z kávových zrn.

pro NaZemi zpracovala Marie Drahoňovská